lisovaná meď - cenník
VÝHODY:
NEVÝHODY:
Môj osobný názor:
Z môjho pohľadu medené rozvody pre kúrenie sú na ústupe. Meď nahradila uhlíková oceľ a to najmä vďaka svojej cene. V dnešnej dobe sa meď najčastejšie používa pre solárne rozvody alebo prepojenia vnútornej a vonkajšej jednotky tepelného čerpadla, v 99% prípadov pomocou lisovaných tvaroviek. Už ani nepamätám, kedy som predal tvarovky pre pájkovanú meď.
Osobne za jednu z najväčších nevýhod medi ako materiálu považujem povrchová oxidácia. Stačí, že rúrku chytíte spotenými rukami a soľ urobí svoje. Meď bude oxidovať a dotknuté miesta zhnednú. Pri spojoch pájkovaných na mäkko vplyvom zvýšených teplôt po čase dochádza k vyplaveniu taviacej pasty zo spoja, čo vyzerá neesteticky.
Na sklade držíme tieto rozmery rúr a tvaroviek pajkovaných, aj lisovaných:
Charakteristika:
Potrubie z medi sa vyznačuje dobrými mechanickými vlastnosťami a v priaznivých podmienkach aj dlhou životnosťou (vnútorný povrch rúrky ostáva aj po dlhodobej prevádzke hladký). Používa sa v rozvodoch kúrenia, pitnej vody, rozvodoch plynu a solárnych systémoch a je zdravotne neškodné. Povrch vnútorných stien medených rúr zostáva aj po dlhodobej prevádzke hladký a bez usadenín. Na stenách rúr sa tvorí ochranná, vo vode nerozpustná vrstva oxidu medi, ktorá dokonca zabíja baktérie.
Pri kombinácii medi a ocele treba dbať na to, aby voda prúdila z oceľového do medeného potrubia. Opačné prúdenie vody zapríčiňuje rýchlu koróziu ocele. Táto zásada platí aj pri napojení medeného potrubia na oceľový zásobníkový ohrievač vody. Do oceľového ohrievača sa nesmie vracať voda z medeného cirkulačného potrubia, preto sa musí medzi ohrievač a medené potrubie osadiť metrový medzikus z plastu.
Medené rúrky a tvarovky sa spájajú kapilárnym pájkovaním, lisovaním a v niektorých prípadoch aj rozoberateľnými mosadznými spojkami. V miestach spojov nie je zúžený prierez, takže vznikajú iba malé odpory proti prúdeniu vody.
Výroba medených rúr začína valcovaním alebo lisovaním žeravého medeného polotovaru kruhového prierezu cez nepohyblivý tŕň. Ďalšie pracovné kroky až k hotovej rúrke prebiehajú v niekoľkých stupňoch ťahania zastudena na ťažných stoliciach pri použití plávajúceho tŕňa.Týmto spôsobom sa vyrábajú bezšvové rúrky kruhového prierezu. Pevnosť medi sa zvyšuje tvárnením za studena alebo znížiť žíhaním. Pevnosť mäkkých alebo polotvrdých rúr sa dosahuje cieleným medzižíhaním a následným tvárnením zastudena.
Valcovanie zatepla
Lisovanie zatepla
Ťahanie zastudena
Medené rúrky sa vyrábajú v troch pevnostných stupňoch:
Medené rúrky do priemeru 35 mm je možné ohýbať pomocou mechanickej alebo hydrulickej ohýbačky. Pre zníženie rizika zalomenia rúry alebo vzniku praskliny sa doporučuje rúru v mieste ohybu mierne vyžíhať.
Bližšie technické informácie a montážne predpisy nájdete v katalógu tu.